دسته‌ها
تقويم ملي ايران

هفتم اردیبهشت 1330 : رای تمایل مجلس شورای ملی دوره شانزدهم به دکتر مصدق و تشکیل دولت ملی

تقویم ملی ایران:

حسین علاء نخست وزیر وقت پس از اخطار دولت بریتانیا مبنی بر اینکه  اجراي قانون ملي كردن نفت می تواند عواقب ناگواری برای ایران داشته باشد از سمت خود استعفا کرد. در پی این استعفا که با هماهنگی قبلی با شاه صورت گرفته بود سید ضیاء الدین طباطبائی عامل کودتا سوم اسفند 1299  که از افراد آنگلوفیل بود با هماهنگی سفارت بریتانیا به جهت مذاکرات تشکیل کابینه نزد محمدرضا شاه پهلوی رفت. در حالیکه وی در کاخ مشغول مذاکره با شاه برای تشکیل کابینه بود، بر خلاف انتظار، مجلس به دکتر محمد مصدق رای تمایل داد و او را به عنوان نخست وزیر به شاه معرفی کرد.

جمال امامی در جلسه نخست مجلس به دکتر مصدق پیشنهاد تشکیل دولت را داد و انتظار داشت که او همانند قبل از قبول این مسئولیت خودداری کند که با استقبال نمایندگان مجلس و رای تمایل آنان دکتر مصدق مسئولیت نخست وزیری را پذیرفت. دکتر محمد مصدق در روز 15 اردیبهشت ماه 1330 با اعلام برنامه های خود به مجلس شورای ملی و دریافت رای اعتماد رسما ریاست دولت را بر عهده گرفت.

هم زمان با رای تمایل مجلس به دکتر مصدق انبار مهمات ارتش در شیراز منفجر شده و اعلام شد حدود یک سوم اسلحه و مهمات ارتش از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید