دسته‌ها
درباره ما معرفي اعضاء

الهه امیرانتظام عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و مشاور هیئت رهبری- اجرایی

بانو الهه ميزانى(اميرانتظام) فعال سیاسی -مدنی و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و مشاور هیئت رهبری- اجرایی می باشد.

الهه امیرانتظام در ششم دی ماه 1333 در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را در دبستان میس مری(بهارنو) گذراند و مقطع دبیرستان را در دبيرستان بين المللى تهران (مجتمع تطبیقی ايران زمين) به اتمام رسانید.در پایان این دوره تحصیل علاوه بر دیپلم آمریکایی، بطور داوطلبانه موفق به اخذ دیپلم ایرانی گردید. اما مشکل ترین و معتبرترین مدرک این مدرسه در سطح بین المللی اخذ diploma سوئیس (ديپلم ششگانه Full International Baccalaureate – معادل با فوق دیپلم‌) بود که وی موفق به دریافت آن‌ بطور کامل گردید.
وی سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفته و در دانشگاه لندن رشته علوم سیاسی- روابط بین الملل را در مقطع کارشناسی به پایان رسانیده و در رشته مطالعات منطقه اى ( اتحاديه اقتصادى اروپا) موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد می شود.

الهه امیرانتظام قبل از آغاز مقطع دوره دکتری در زمینه “بررسی امکان تشکیل بازار مشترک در خاور میانه “ برای مدتی کوتاه به ایران برگشت اما بازگشت وی جهت ادامه تحصیل مصادف با وقوع انقلاب در ایران شده و عملا بازگشت به انگلستان امکان پذیر نگردید.بنابراین تصمیم گرفت در شرایط بحرانی در کنار خانواده مانده و‌ در میهن خود شروع به خدمت نماید. وی در “بانک‌ توسعه کشاورزی”به مدیریت عاملی مهدی سمیعی, که بعدها تبدیل به “بانک‌ ‌ کشاورزی “ فعلی گردید مشغول بکار شد.. الهه امیرانتظام تا هنگام بازنشستگی زودرس ، بدلیل شرایط جسمانی همسرش، در همین سازمان مشغول فعالیت بوده و آخرین سمت وی مدیر تحقیقات در “صندوق بیمه محصولات کشاورزی” بود.


الهه میزانی در سال ۱۳۷۵ با مهندس عباس امیر انتظام ( عضو پیشین هیئت رهبری جبهه ملی ایران و قدیمی ترین زندانی سیاسی ایران) که برای اولین بار پس از ۱۷ سال ناخواسته و بلاتکلیف به بیرون از زندان رانده شده و بمدت کوتاهی خارج از زندان بود، عهد و پیمان زناشویی بست. پس از این پیوند ، و بنا به درخواست همسرش، وی تا به امروز با نام‌خانوادگی امیرانتظام مشغول فعالیت سیاسی- اجتماعی می‌باشد.
وی طی سالها زندگی در کنار مهندس امیرانتظام‌ همواره پشتیبان و همگام با همسرش، چه در زمانی که برای ادامه تحمل کیفر در سال ۱۳۷۷ برای سالهای متمادی به زندان برگردانده شد، و چه در طول مرخصی استعلاجی، دوشادوش وی در همه مراحل سخت و سهمگین زندگی تا آخرین روز حیات این بزرگمرد مبارز سیاسی او را حمایت وهمراهی نمود.


الهه امیرانتظام خود به دلیل فعالیت ها و انجام مصاحبه های بیوقفه در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی در تیرماه ۱۳۷۸، و پیرو حمله به کوی دانشگاه به اتهمات متعدد بازداشت می شود که در این بازداشت نزدیک به سه ماه در زندان انفرادی بسر می‌برد

در حال حاضر وی در شورای مرکزی جبهه ملی ایران عضویت داشته و به موازات آن عضوی فعال در سازمان زنان جبهه ملی ایران و نیز مشاور هیئت رهبری- اجرایی جبهه ملی ایران بوده و فعالیت‌های سیاسی- مدنی خود را دنبال می‌کند.

همچنین الهه امیرانتظام عضو انجمن خیریه “ایران زمین” بوده و در استان‌ های سیستان و بلوچستان و کرمان و خوزستان و با هدف تاسیس تدریجی “بنیاد امیرانتظام” مشغول فعالیت در زمینه های مختلف است..