دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها تصويري چند رسانه‌اي

گزارش کامل مراسم دیدار سال نو جبهه ملی ایران ۱۴۰۳

 

روز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ از ساعت ۱۸ مراسم دیدار سال نو با حضور اعضای شورای مرکزی، هواداران، اعضای سازمان‌ها و احزاب جبهه ملی ایران برگزار شد.
در این جلسه رهبران احزاب ملی، جوامع مدنی، شخصیت‌های سیاسی و دوستداران جبهه ملی ایران حضور داشتند.
در این مراسم چند تن از اعضای جبهه ملی ایران سخنانی در زمینه‌های گوناگون بیان کرده و پیام حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لاییک ایران قرائت شد.
کمیته رسانه جبهه ملی ایران گزارش تصویری کامل مراسم دیدار سال نو جبهه ملی ایران ۱۴۰۳ را تقدیم اعضا و هواداران جبهه ملی ایران می کند.

روابط عمومی جبهه ملی ایران – کمیته رسانه
اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳

سرود جبهه ملی و مقدمه مجری و سخنان جناب دکترمحسن فرشاد سخنگوی جبهه ملی ایران

سخنرانی دکتر شاهین سپنتا عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 

سخنرانی جناب آقای آرمان امیری مسئول سازمان نویسندگان و هنرمندان جبهه ملی ایران

 

سخنرانی خانم دکتر آذین موحد عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و عضو حزب ایران

 

سخنرانی جناب آقای مهندس محمد اسدی عضو شورای مرکزی و حزب ایران

 

سخنرانی جناب آقای مهرگان وثوق عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

سخنرانی جناب آقای نوید کوهرو عضو سازمان دانشجویان جبهه ملی ایران

قرائت پیام حزب جمهوری خواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران

سخنرانی دکترحسین موسویان رییس هیأت رهبری-اجرایی جبهه ملی ایران

 

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها تصويري چند رسانه‌اي

سخنرانی دکتر موسویان رییس هیأت رهبری-اجرایی جبهه ملی ایران در مراسم دیدار سال نو جبهه ملی ایران ۱۴۰۳

 

 

روز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ از ساعت ۱۸ مراسم دیدار سال نو با حضور اعضای شورای مرکزی، هواداران، اعضای سازمان‌ها و احزاب جبهه ملی ایران برگزار شد.
در این جلسه رهبران احزاب ملی، جوامع مدنی، شخصیت‌های سیاسی و دوستداران جبهه ملی ایران حضور داشتند.
در این مراسم چند تن از اعضای جبهه ملی ایران سخنانی در زمینه‌های گوناگون بیان کرده و پیام حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لاییک ایران قرائت شد.
کمیته رسانه جبهه ملی ایران  سخنرانی دکتر موسویان رییس هیئت رهبری-اجرایی جبهه ملی ایران در مراسم دیدار سال نو جبهه ملی ایران ۱۴۰۳ را تقدیم اعضا و هواداران جبهه ملی ایران می کند.

روابط عمومی جبهه ملی ایران – کمیته رسانه
اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها

جای معلم حق طلب در زندان نیست

 

اعتراضات معلمان ایران و جنبش مدنی سیاسی آنان در دهه 30 و به خصوص در سال‌های سیاه بعد از کودتای 28 مرداد سال 1332 آغاز شد و در سال 1340 هم زمان با سیاست‌های ایجاد خفقان در رژیم برخاسته از کودتا به اوج رسید و در نهایت در روز 12 اردیبهشت ،یک معلم 29 ساله به نام دکتر ابوالحسن خانعلی در اعتراضات معلمین تهران به ضرب گلوله مستقیم ماموران حکومتی در میدان بهارستان کشته شد. کشته شدن خانعلی مانند اضافه شدن هیزم به آتش اعتراضات بود که منجر به تعطیلی مدارس، گسترده شدن و دامنه دار شدن اعتراضات و در نهایت استعفای جعفر شریف امامی از مقام نخست وزیری شد. شریف امامی تصمیم داشت حتی از ارائه پیکر خانعلی هم سرباز زند. این  اتفاقات باعث شد که در همان دوران، روز 12 اردی بهشت ماه به نام روز معلم نامگذاری گردد.

پس از انقلاب 57 با کشته شدن آیت الله مطهری در تاریخی نزدیک به این روز با این که ایشان هیچگاه در جامعه صنفی فرهنگیان و معلمان حضور نداشت، جمهوری اسلامی تصمیم گرفت با تغییر مبدا تاریخی روز معلم، عقبه نهضت و جریان معلمان را که از حیث جمعیت، بخش قابل توجهی از کارمندان دولت را شامل می‌شوند حذف و محو کند. و روز 12 اردیبهشت یا روز معلم را،روز کشته شدن آیت الله مطهری قلمداد نماید.اما به دلیل تداوم تبعیض و فساد سیستماتیک توسط رژیم، مجددا این قشر تحت ستم و تبعیض حقوقی قرار گرفتند و تشکیلات و شورای صنفی معلمان شکل گرفت و خاستگاه مبارزات فرهنگیان هم در تاریخ ایران از غبار نیرنگ و سانسور جمهوری اسلامی زدوده شد و مجددا نام دکتر ابوالحسن خانعلی بر سر زبان‌ها افتاد. امروز، نهضت و خیزش معلمان ایران در ادامه همان مبارزات پیشین خود و با همان مطالبات همچنان می‌خروشد و در مقابل استبداد و فساد می ایستد، چرا که فساد، با هر صورت و عنوان که باشد، فساد است،  چه در ردای سلطنت، چه در لباس روحانیت، با فساد و ناراستی باید مقابله کرد. معلمان ایران بعد از چندین دهه اعتراض و فراز و نشیب در حکومت‌های مختلف، همچنان از هم طرازی منصفانه نسبت به خود و دیگر کارکنان دولت محرومند و با وجود این که در معرض آسیب‌های ناشی از فشار روحی و جسمی قرار دارند، از بیمه‌های درمانی و بازنشستگی کارآمدی برخوردار نیستند و همواره مورد آسیب مستقیم ناشی از فسادها و دزدی‌های کلان مسئولین حکومتی می باشند. معلمان شرافتمند ایران ناگزیرند با حقوق تقریبا ثابت یا با افزایشی اندک،بار گرانی و تورم طاقت فرسای موجود در کشور را به دوش بکشند.این فشارهای سیستماتیک به معلمان ،در کنار دخالت محتوای ایدئولوژیک در برنامه‌ ریزی‌های درسی موجب آسیب به آموزش فرزندان ایران هم می‌شود. از طرفی با وجود سیستم‌های نظارتی سنگین و مشارکت‌های فرمایشی و دستوری این قشر درمناسبت‌های سیاسی جمهوری اسلامی، معلمان همواره در یک فضای رعب آور از بابت آزادی بیان و مطالبات صنفی بر حق خود قرار دارند، در چنین فضایی ایجاد تشکیلات و تقویت کانون‌های صنفی معلمان و ایجاد رسانه مستقل از راهکارهای قانونی و برحق فرهنگیان ایران برای بررسی وحل کردن مشکلات است. بر طرف شدن تضییع حقوق معلمان،قطعا در راستای بهروزی فرزندان ایران زمین و آینده آنان هم هست.در سال‌های اخیر تعدادی از معلمان مورد بازداشت‌ها، احکام قضایی و محرومیت‌های گوناگون قضایی و درون سازمانی قرار گرفته‌اند.

جبهه ملی ایران مبارزات و مطالبات معلمان ایران را پیرامون وضعیت معیشتی و اصلاح نظام آموزشی و حق آزادی بیان را جزو حقوق ابتدایی و اولیه معلمان دانسته و تاکید می‌کند، جای معلم هرگز در زندان و دادگاه نیست.ما معتقدیم سیاست‌های تبعیض آمیز جمهوری اسلامی در قبال معلمان ایران،پا جای پای  رژیم سابق گذاشتن، حتی به گونه‌ای محکم‌تر و شدیدتر است. کرامت و شان معلمان ایران در طی  دهه‌ ها همان است که هر سال مانند الفبا نسل به نسل مبارزه و مطالبه‌گری را به فرزندان این میهن و همه شهروندان می‌آموزند، شرافت و کرامت معلمان ایران در تداوم همین مطالبه گری شرافتمندانه تاریخی است و این امر مهمی است که موجب می شود تا ملت ایران این پیشقراولی معلمان را بیش از پیش گرامی داشته و ارج بنهند.

هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران

 تهران دوازدهم اردیبهشت ماه 1403

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها

به یاد حسن خرمشاهی عضو دیرپای جبهه ملی ایران

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها

روز جهانی کارگر را به کارگران شرافتمند ایران تبریک می گوییم

اول ماه می روز جهانی همبستگی و اتحاد کارگران است؛ اما متاسفانه این روز نیز در دهه های اخیر، تنها به یک روز نمایشی برای گرامیداشت ظاهری کارگران تبدیل شده و از محتوای بایسته آن که اتحاد و همبستگی کارگران در جهت احقاق حقوق آنان می باشد تهی شده است. بنابراین بیش از هر زمان، به احیای این روز تاریخی برای دمیدن خونی تازه در رگ های تشکل های کارگری و در جهت پیشبرد خواست های بر حق کارگران نیاز داریم.
ما روز اول ماه می را به همه کارگران ایران و خانواده های آنان تبریک می گوئیم و یک بار دیگر استیفای حقوق تمام کارگران شریف ایران را با صدای بلند آرزو می کنیم.ما این پیام را یک بار دیگر تکرار می کنیم که کارگران ایران متحد شوید تا بتوانید برای رسیدن به خواست های بر حقتان به سمت یک انسجام کامل ملی و ایجاد تشکیلات مستقل و سندیکا پیش بروید.
#جبهه_ملی_ایران ضمن درخواست از فعالان کارگری برای حرکت به سمت یک اتحاد فراگیر ملی و ایجاد تشکیلات و سندیکای کارگری در ایران، مواضع خود را در جهت حمایت از منافع کارگران، به شرح زیر بیان می دارد:
1-افزایش حداقل دستمزد تصویب شده توسط شورای عالی کار، اعلام‌ آشکار جنگ علیه معیشت کارگران و‌ مزدبگیران و خانواده های کارگری است. دستمزد و ‌مزایای تعیین شده با توجه به تورم و گرانی لجام‌گسیخته تحت لوای حکومت بی کفایت و ناکار آمد جمهوری اسلامی، از نظر ما کاملا مردود و‌ محکوم است. هر دستمزدی که نتواند هزینه ماهیانه یک خانوار ۴نفره کارگری را در سال 1403تامین نماید، به معنای تحمیل فقر و‌ محرومیت به کارگران خواهد بود.
2-لغو قانون کارمزدی و ایجاد یک شیوه تولید اجتماعی و انسانی که در آن منافع تمام اقشار جامعه در نظر گرفته شده باشد،می تواند تامین حقوق کارگران را امکان پذیر نماید.
3- تعهد دولت به تامین مسکن مورد نیاز برای همه خانواده های ایرانی به ویژه خانواده های کارگری در سراسر کشور.
4-برقراری بیمه‌های اجتماعی مکفی و موثر، بویژه بیمه‌های درمانی و بیمه بیکاری برای کارگران بیکار و جویای کار باید در دستور کار حکومت قرار گیرد.
5-انحلال شرکت‌های پیمانکاری و واسطه‌ای و برچیده شدن این شرکت‌ها از محیط‌های کار و زندگی کارگران و تامین نیروی انسانی این مراکز، از طریق پیمان‌های رسمی و دسته‌جمعی آنان‌. ما بار دیگر و به مناسبت روز کارگر، حمایت خود را از اعتراضات و اعتصابات کارگران پیمانی و‌ پروژه ای از جمله مطالبات به حق کارگران پروژه‌ای شرکت نفت و‌ گاز و ‌پتروشیمی اعلام‌ میکنیم.
6-توقف سرکوب تشکل‌های مستقل کارگری و‌ صنفی و برخورداری آنان از حق آزادی بیان و عقیده، تشکل و تحزب، اعتصاب و اعتراض، تظاهرات، راهپیمائی و تحصن. این حق تنها توسط یک انسجام درون قشر کارگر قابل دست یابی است و همه ما می دانیم که حاکمیت جمهوری اسلامی به هیچ وجه به این خواسته های بر حق کارگران گردن نمی دهد.
7-آزادی کارگران و فعالین کارگری و صنفی زندانی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی؛ منع تعقیب قضائی و بازگشت بی‌قید و شرط آنان به کار و محل زندگی خود. این نیز تنها با اعتراضات سراسری و تحمیل خواست جمعی کارگران بر حکومت استبدادی امکان پذیر است.
8- منع کار کودکان کمتر از ۱۶ سال و تأمین زندگی و آموزش کودکان کار.
9-برابری بین زن و مرد در تمام عرصه‌های حقوقی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مدنی، شغلی و فرهنگی و‌ از جمله لغو‌ فوری کلیه قوانین تبعیض آمیز و زن ستیز همچون حجاب اجباری و‌ قوانین تنبیهی و سرکوبگرانه. به یاد داشته باشیم که جنبش زنان تنها با همراهی با جنبش کارگران و دانشجویان و سایر اقشار جامعه می تواند پیروز شود.
10-لغو کامل هرگونه ستم و تبعیض از جمله تبعیض های جنسیتی، عقیدتی، نژادی و مذهبی در محیط کار و در جامعه.
11-توقف هرگونه تبعیض نسبت به کارگران مهاجر از جمله کارگران و زحمت‌کشان مهاجر افغانی در ایران.
12-آموزش رایگان در تمام سطوح و برای همه ملت ایران در سراسر کشور.
13-ترمیم حقوق کارگران و معلمان بازنشسته و همسان سازی حقوق آنان با شاغلان بر مبنای نرخ واقعی تورم و سبد هزینه زندگی.
14-مخالفت با جنگ‌های تجاوزکارانه و افشا و محکوم کردن سیاست‌های سلطه طلبانه و منافع استثمارگرانۀ همۀ دولت‌های درگیر در جنگها و‌ مناقشات نظامی. ما بر این باوریم که در نهایت آینده سعادتمندانه کارگران و همه ی ملت ایران تنها با استقرار حاکمیت ملی و برقراری مردم سالاری و استقلال ملی امکان پذیر خواهد بود.

هیئت رهبری اجرایی #جبهه_ملی_ایران
تهران – یازده اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها تصويري چند رسانه‌اي

دیدار نوروزی جبهه ملی ایران

روز جمعه ۳۱ فروردین۱۴۰۳ از ساعت ۱۸ مراسم دیدار سال نو با حضور اعضای شورای مرکزی، هواداران، اعضای سازمان‌ها و احزاب جبهه ملی ایران برگزار شد. در این جلسه رهبران احزاب ملی، جوامع مدنی، شخصیت‌های سیاسی و دوستداران جبهه ملی ایران حضور داشتند.
در این مراسم چند تن از اعضای جبهه ملی ایران سخنانی در زمینه‌های گوناگون بیان کرده و پیام حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لاییک ایران قرائت شد.
کمیته رسانه متن کامل این سخنرانی‌ها را متعاقبا منتشر خواهد کرد. این مراسم که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید با همخوانی سرود ملی «ای ایران» توسط حاضران پایان پذیرفت.
روابط عمومی جبهه ملی ایران – کمیته رسانه
اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها تصويري چند رسانه‌اي

گزارش تصویری از مراسم پنجاه و هفتمین سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق

عصر روز دوشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۲ به مناسبت پنجاه و هفتمین سالروز درگذشت بزرگ مرد تاریخ ایران،دکتر محمد مصدق، اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران و اعضا و هواداران همراه با رهبران احزاب ملی و جوامع مدنی و شخصیت های سیاسی در یک گردهمایی، یاد و نام دکتر مصدق را گرامی داشتند.

کمیته رسانه جبهه ملی ایران بازنشر تصویری این مراسم را در قسمت های مختلف تقدیم اعضا و هواداران می کند.
بخش اول :سخنرانی دکتر محسن فرشاد . سخنگو و عضو هیئت رهبری- اجرایی جبهه ملی ایران در مراسم 57 امین سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

بخش دوم: سخنرانی دکترسیف زاده وکیل و عضو هیئت موسس کانون مدافعان حقوق بشر

بخش سوم: سخنرانی دکترطالع دبیر حزب پان ایرانیست (هیئت اجرایی)

بخش چهارم: قرائت شعر توسط اقای شفیع زاده عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران سخنرانی مهندس توسلی دبیرکل نهضت آزادی ایران

بخش پنجم: سخنرانی آقای تیرداد بنکدار عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

سخنرانی و قرائت شعر توسط آقای دکتر بادکوبه ای شاعر و ادیب به مناسبت 57 امین سالروز درگذشت دکترمصدق

سخنرانی آقای دکترموسویان رییس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت 57 امین سالروز درگذشت دکترمصدق

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها

آزادی فعالان زیست محیطی و بانو نیلوفر بیانی

به اطلاع عموم هواداران جبهه ملی ایران می‌رساند که خوشبختانه فعال برجسته محیط زیست ایران، بانو نیلوفر بیانی، نوه شادروان علیقلی بیانی (بنیان‌گذار علم هیدرولیک و سدسازی ایران و دبیرکل اسبق حزب ایران) پس از تحمل هفت سال زندان در شکنجه‌گاه‌های رژیم، همراه با سه تن از همکاران خود آزاد و به آغوش خانواده بازگشت.
کمیته روابط عمومی جبهه ملی ایران

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران برجسته ترین ها

جبهه ملی ایران جمهوری‌خواهی را در تداوم مشروطه‌طلبی می‌داند.

دکتر حسین موسویان در گفت‌‌‌وگو با آگاهی‌نو:
جبهه ملی ایران جمهوری‌خواهی را در تداوم مشروطه‌طلبی می‌داند.
متن گفتگو را در اینجا   گفت_وگو_با_دکتر_سید_حسین_موسویان_ مطالعه کنید

دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها

خجسته جشن نوروز و سالروز ملی کردن نفت بر ملت بزرگ ایران مبارک باد

فرهنگ و تمدن کهن و بی مانند ما ملت ایران، موجب افتخار و سربلندی در نزد سایر ملل و در جامعه جهانی است.جشن نوروز یا جشن اولین روز بهار، یکی از برجسته ترین نماد های فرهنگی ملت ایران است.نوروز در طول تاریخ چند هزار ساله میهن ما همواره جایگاه ویژه ای داشته و از عمیق ترین سطوح تاریخ تا کنون زنده و پا بر جا باقی مانده است.حملات و تاخت و تازهای بیگانگان اعم از یونانیان،اعراب و مغولان،با همه ی تلاش آنان نتوانست آداب و سنن نوروز را از ذهن و روح ایرانیان زدوده و محو نماید.
در آخرین روز سال 1329 در روز29 اسفند یک روز قبل از جشن نوروز،جنبش تاریخی ملت ایران به رهبری بزرگ مرد تاریخ ایران،دکتر محمد مصدق به بار نشست و قانون ملی کردن نفت با چنین انشائی به تصویب نهایی رسید:«به نام سعادت ملت ایران و به منظور کمک به تامین صلح جهانی،امضاء کنندگان ذیل،پیشنهاد می نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثناء ملی اعلام شود،یعنی تمام عملیات اکتشاف و استخراج و بهره برداری در دست دولت قرار گیرد». از آن پس ،روز 29 اسفند به عنوان روز ملی شدن نفت در تاریخ کشور ما ثبت و ضبط گردید.از نوروز 1329 به بعد ملت ایران دو عید هم زمان را جشن می گیرد، عید نوروز و روز ملی شدن نفت.
در تاریخ معاصر ایران،حوادث بی شماری از جنبش ها،خیزش ها،انقلاب ها،کودتا ها پدید آمده اند.اما بدون تردید، نهضت ملی کردن نفت، در میان تمام این رویدادهای دو قرن اخیر این سرزمین،کم هزینه ترین، ثمربخش ترین و اثرگذار ترین جنبش در حیات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایران بوده است.
جبهه ملی ایران، عید نوروز باستانی و جشن ملی کردن نفت را به هموطنان عزیز تبریک می گوید.و امید دارد که در سال 1403،سالی که در پیش است،ملت ایران بتواند از نعمت آزادی و به دست آوردن حقوق اولیه وانسانی خود برخوردار گردد.ما امید داریم که ملت رنج کشیده ایران بتواند از معضلات و مصائبی که در نتیجه ناکار آمدی ها،سوءمدیریت ها و سوء سیاست های حکومت جمهوری اسلامی بدان ها دچار گشته،رهایی یابد.ما امید داریم که فقدان آزادی و نبود استقلال، بحران عظیم اقتصادی،گرانی سرسام آور و تورم لجام گسیخته،فقر و بیکاری،تنگنای وحشتناک معیشتی ،فساد گسترده ی وصف ناشدنی، فرار مغزها و تداوم آن و از دست دادن ارزنده ترین فرزندان وطن به طور روزانه، به سوی نابودی رفتن محیط زیست کشور و خطراتی که کیان ملی را تهدید می کند پایان یابد.
هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران
تهران-بیست وهشتم اسفند ماه 1402