دسته‌ها
اخبار جبهه ملی ایران اعلاميه و بيانيه برجسته ترین ها

جبهه ملی ایران از اعتراضات معلمان، اساتید و بازنشستگان آموزشی و فرهنگی کشور حمایت می‌کند

وضعیت نابسامان معلمان و استادان و بازنشستگان فرهنگی، که  از پر تلاش ترین و موثر ترین گروه های اجتماعی بوده و رسالت سترگ  آموزش و پرورش نسل های آینده میهن را برعهده دارند، از اهم دغدغه های ملی بشمار میرود.

شرایط اسفبار  وضعیت  اقتصادی و اجتماعی در کشور طی دهه ها،  که ناشی از نا کارآمدی و سوء مدیریت حکومت بوده، این قشر مهم و اثر گذار را همواره زیربار سنگین جور و محرومیت فزاینده  قرار داده است. و این در حالیست که منابع مالی کلان کشور در راه اهداف ایدئولوژیک توهم آلود و در مسیرهای دور از منافع ملی ایران به هدر داده می شود.

معلمان زحمتکش و بازنشستگان فرهنگی، مانند سایر طبقات اجتماعی، سالها محروم از بهره مندی از ثروت های ملی بوده و به رغم تورم افسارگسیخته، با حقوق های ثابت ، رتبه بندی های  ناقص ، و کاستی های  موجود در بیمه های درمانی و دارویی همواره با هیولای فقر دست و پنجه نرم کرده  اند. بدون شک وجود چنین شرایط طاقت فرسایی موجب آغاز موج اعتراضات و تجمعات پرشماری  گردیده است که اوج آنها بطور همزمان در ۲۰۰ شهر کشور در آخرین روزهای پاییز سال جاری رقم خورد. در این خیزش ها ، معلمان و بازنشستگان فرهنگی مطالبات بحق خود را به صورت مسالمت آمیز در گوش های ناشنوای حکومت فریاد زدند.  اما متاسفانه این اعتراضات بجای اینکه توجه مسئولان ذیربط را معطوف به بررسی معضلات زندگی این قشر شریف با هدف حل کردن حداقل بخشی از مشکلات آنها نماید، منجر به بازداشت معلمان‌، نمایندگان‌ صنفی آنها همزمان با استفاده از حربه های زور و تهدید و تطمیع گردیده است. حتی بررسی ناقص و شتابزده و ابتر طرح رتبه بندی منتج به نتیجه ای نگردید که بتواند موجب رضامندی  نسبی معترضان شود. بازداشت  شدگان معترض، همچنان  در زندان ها بسر برده، و مانند سایر زندانیان عقیده و قلم، هیچ نهاد قضایی  مسئولیت رسیدگی به وضعیت آنان را عهده دار نمی باشد. در این روز ها این اعتراضات بصورت تحصن در محیط مدارس ادامه یافته است.

اهمیت امر آموزش و پرورش بر هیچ کس پوشیده نیست. بنا بر این تامین معیشت مناسب معلمان که می تواند زمینه ساز آموزش مطلوب در سایه فراغت خاطر این قشر زحمتکش و محترم بشود، قطعا امری لازم و ضروری است .

جبهه ملی ایران مصرانه  از اعتراضات حق طلبانه معلمان، اساتید دانشگاه ها و موسسات عالی آموزشی ، و بازنشستگان این قشر مظلوم حمایت نموده و توجه کلیه ارکان حکومت را به جایگاه رفیع این قشر،  و نقش بی بدیل  و حساس آنان در ساختن فردای میهن مان ، جلب می نماید. اگر بخواهیم پایه ایران فردا ، در بستر جهالت  و تاریکی  نهادینه نشود و نسلی عقب مانده و افسرده  به جامعه فرداهای ایران تحویل نگردد،  باید به مطالبات معلمان  و اعتراضات بحق آنها بعنوان یک امر ضروری بطور سریع و بدون تعلل رسیدگی شود. برای آنانی که اندکی به عقلانیت و خردگرایی باورمند باشند روشن و مبرهن است که اگر روزی لطمه هایی که به اقتصاد ملی، شرایط جغرافیایی ،اجتماعی، و منزلت و جایگاه ایران در صحنه بین المللی وارد آمده  در میان مدت قابل رسیدگی و جبران باشد، دو مقوله مهم خسارت های جانی و لطمات فرهنگی و آموزشی غیر قابل جبران بوده و یا بازسازی آن ها به دهه ها زمان نیاز خواهد داشت.

جبهه ملی ایران ضمن اعلام حمایت همه جانبه از فعالیت های حق طلبانه قشر آموزشی فرهنگی جامعه در راستای تحقق مطالباتشان در زمینه های  معیشتی و تامین نیازهای درمانی و دارویی از طریق بهره مندی از  بیمه های مناسب وکارساز  ، از کلیه احزاب و نهاد های سیاسی و مدنی در داخل و خارج از کشور، اتحادیه های بین المللی صنفی داخلی و بین المللی،  سازمان های حقوق بشری، ونهایتا جامعه جهانی خواهان تلاش مستمر و جدی در جهت حمایت از این جنبش و ممانعت از سرکوب این خیزش  از سوی نهادهای  امنیتی  در نظام سرکوبگر حاکم می باشد.

 

هیات رهبری-اجرایی جبهه ملی ایران

 تهران یازده بهمن ماه 1400 خورشیدی